הקמת גינה אורגנית אקולוגית

גינה אורגנית ירוקהגינה אורגנית-אקולוגית מהווה את אחד המשאבים החשובים במשק הבית הירוק. ניתן למצוא עקרון בסיסי זה בגישות אקולוגיות כגון פרמקלצ'ר ואחרות. אם אקולוגיה פירושה שמירה על כדור הארץ תוך שימוש במינימום אנרגיה (והפקת מקסימום תוצרת מאנרגיה זו) הרי שגינה אורגנית ואקולוגית סוללת את הדרך לחיים בריאים ומהווה פתרון יעיל ושימושי.

הקמת גינה אורגנית אקולוגית אינה דבר מסובך. גינה כזו דורשת שימוש בשטח אדמה, עציצים או בשיטות מתקדמות של גינה תלויה או באמצעות חביתותים. חביתותים זהו פתרון חכם בדמות חבית אקולוגית שבתוכה ניתן לגדל 70 פירות וירקות וכל זאת בשטח מאוד קטן.‏מדובר בחוויה אקולוגית מומלצת ומאוד ייחודית.

עקרונות יסוד בגינון אורגני – אקולוגי

הגעתם למסקנה (המתבקשת) כי ברצונכם להקים גינה אורגנית אקולוגית? נהדר! כלל מנחה שכדאי לזכור לכל אורך הדרך הוא שבכדי להקים גינה אקולוגית עלינו לשלב בסביבה אחת מספר גורמים יחדיו שיחיו להם בהרמוניה, וזה כולל חרקים, צמחים, אדמה וכל פרט אחר המצוי באותה הסביבה.

כלים ופרקטיקות עיקריים בגינון אקולוגי

  1. עלויות תחזוקה – עלויות התחזוקה ב"גינון אקולוגי" חשובות הן בהיבט האישי (חסכון בכסף). אך לא פחותה מכך היא החשיבות הנוספת הנגזרת מכך והיא הצורך האקולוגי לחסוך במשאבים ולצמצם למינימום כל שימוש מיותר שלנו בתהליכי ייצור או שינוע בזבזניים ומזהמים. ל"חיסכון" זה במשאבים יכולה ואף אמורה להיות השלכה כספית חיובית בטווח הארוך גם מהזווית האישית הפרטית, וכמובן שזה גם מבורך.
  2. חיסכון במים – כאשר אנחנו מקימים גינה אקולוגית עלינו לחשוב גם על ניצול נכון של מים להשקיה. לדוגמא, כאשר הצמחים נמצאים במרחק רק אחד מהשני, יש צורך להשקות בכמות גדולה יותר של מים. חיסכון במים הינו חשוב  אקולוגית מכיוון שבישראל כמות הגשמים הולכת מתמעטת וכיום חלק נכבד מהשימוש שלנו במים מגיע ממפעלי התפלה אשר נחשבים לבזבזניים מאוד מבחינה אנרגטית בהשוואה ליכולת לצרוך מים ממקורות טבעיים אשר הייתה מקובלת יותר בעבר.