טיפים למיחזור בבית ובעסק

אין צורך להרחיב בפניכם על חשיבותו של המיחזור – צורך מרכזי במאבק היומיומי של האדם למען השמירה על איכות הסביבה. הבעיה היא שרבים אינם ממחזרים, פשוט מכיוון שאינם יודעים היכן להתחיל, או לכל הפחות – מהי השיטה היעילה ביותר. קושי נוסף הוא כוחו של הרגל, כאשר רבים מאיתנו איננו ממחזרים, ולו רק מכיוון שהתרגלו לא לעשות זאת. המסקנה המתבקשת היא, שדרוש שינוי בתחום זה – וניתן לחולל אותו באמצעות מספר צעדים פשוטים.

מיחזורמיחזור בבית

מיחזור אינו נחלתם של התאגידים הגדולים ושל הרשויות בלבד, אלא מאבק שגם "האזרח הקטן" צריך להשתתף בו בהיקף רחב. משפחות עם ילדים יכולות לערב אותם בהליך המיחזור, לספר להם על חשיבותו ולדרבן אותם לעשות זאת. את הפעולות השונות הנעשות במסגרת המיחזור, דוגמת מיון הפסולת, אפשר לבצע בצורה של פעילות משפחתית, או אפילו תוך משחק. עצה מועילה היא להחליט מראש על אזורים בהם יהיו סוגים שונים של פסולת – החל מבקבוקים, דרך קרטונים ועד לפסולת אלקטרונית – ובהמשך לכך, לבצע העברה שלהם לכתובת החדשה – מיכלי המיחזור.

מיחזור בעסק

במשרד או בבית עסק, בהם נמצאים אנשים רבים מדי יום, פוטנציאל האשפה גדול פי כמה. הצעד המרכזי הראשון שנדרש על מנת להגדיל את היקף המיחזור שלהם הוא להציב בבית העסק מיכלים לאיסוף אשפה, על פי הסוגים השונים שלה. אפשר לארגן פעילויות שונות להעלאת המודעות לנושא המיחזור בפרט והשמירה על איכות הסביבה בכלל. נקודת המוצא צריכה להיות, שעובדים שמקבלים את הידע ואת הכלים המעשיים למיחזור – יעבירו אותם גם למשפחותיהם ולסביבה הקרובה שלהם.

נקודה חשובה אחרת שנכונה בכל אחד מהמקרים: מיחזור יכול להיות גם צעד כלכלי נכון, ולו מכיוון שאת הפריטים השונים ניתן למכור למרכזים המקומיים שעוסקים במיחזור. אלה רוכשים פריטים דוגמת מתכות, רכיבים חשמליים או מוצרי חשמל, מה שיכול להוות תוספת נאה למאזן ההכנסות. גם מבחינה תעשייתית, ניתן לצמצמם עלויות עבור ייצור פריטים שונים באמצעות המיחזור.