איטום בעידן הירוק

המודעות לשמירה על איכות הסביבה חודרת לכל תחום וענף, וכיום ניתן למצוא תקנות ותקנים ירוקים כמעט בכל דבר בחיים – החל מייצור שקיות, דרך ענף הבנייה והייצור הכללי ועד למטוסים, תרופות, דשנים, חומרי טיפוח היופי, מזון, מים, בגדים, מוצרים לתינוקות וכיוצא באלה. גם תחום האיטום זוכה לתשומת לב ירוקה, ולאחרונה ניתן למצוא שיטות איטום ירוקות וידידותיות לסביבה.

איטום כחלק מבנייה ירוקה

כאשר מדברים על איטום מדברים על בנייה, ואיטום ירוק הוא חלק מטרנד הבנייה הירוקה ההולך ומתפשט בארץ. בנייה ירוקה היא בנייה שמטרתה להקנות לאנשים הגרים במבנה הבית איכות חיים, סביבה בריאה, חסכון באנרגיה, וכל זאת תוך צמצום ההשפעות הסביבתיות של הבנייה עצמה. בנייה ירוקה לוקחת בחשבון את הסביבה כאלמנט שיש להתחשב בו על ידי תכנון וביצוע הבנייה בצורה ירוקה. העקרון החשוב בבנייה ירוקה הוא חשיבה לטווח ארוך גם מההיבט של איכות הסביבה. גישה ירוקה לבנייה היא גישה מערכתית ולא נקודתית של המבנה הנבנה בלבד, וחלק גדול מכך נמדד בשיטות איטום חדשניות וירוקות, שמהוות נדבך חשוב בבנייה הירוקה.

למה צריך איטום?

איטום הוא חלק מכל בניית מבנים. יש לאטום את המבנה מכל עבריו מפני פגעי מזג האוויר – חום, קור, גשם, שלג, ברד, סופות וכדומה. את האיטום מבצעים גם בגג המבנה גם בדפנות המבנה, וגם בקרקעית המבנה כהגנה מפני מי תהום שעלולים לחדור למבנה. החשיבה בשיטות ירוקות לאיטום מבנים לוקחת בחשבון גם את סוג החומרים האוטמים ובמיוחד את אפקטיביות האיטום בהתאם לחסכון בצריכת האנרגייה שהאיטום יגרום לה. כלומר: ככל שהאיטום יגרום לחיסכון ניכר יותר בהוצאות האנרגיה, כך הוא יחשב לאיטום ירוק ויעיל יותר. חשיבה ירוקה בתחום האיטום היא חשיבה מערכתית ולא נקודתית.

גישה ירוקה באיטום גגות

אחד החידושים הרבים בתחום האיטום של גגות מבנים הוא גגות ירוקים. גגות אלה משפרים את כושר הבידוד של הגג, וגורמים לחיסכון ניכר בצריכת אנרגיה. גג של בית יכול להגיע לחום של חמישים מעלות בקיץ, ולגרום להתחממות הבית הנמצא מתחתיו, דבר שיוביל לשימוש מוגבר במערכת המיזוג לקירור הבית. גגות ירוקים מסייעים למיזוג האוויר בתוך הבית, ומקטינים את צריכת המיזוג בבית בעשרים אחוזים. בנוסף, משמרים גגות ירוקים את מי הגשמים, שבהם ניתן לעשות שימוש במערכת ההשקיה או לכל שימוש אחר.

בידוד ואיטום תרמי יעיל של חלונות, דלתות, קירות וגגות במבנה הבית הוא המפתח לבנייה ירוקה שמטרתה לצמצם את צריכת האנרגיה החשמלית בבית, ולאפשר לבית להתקיים על ידי מה שהטבע מספק לו במידת האפשר.

כדי להגיע לרמת איטום ובידוד כזו יש לעבוד עם חברות המתמחות בבנייה ירוקה, והעובדות לפי התקנים הישראלים והתקנים הירוקים שאותם מפרסם המשרד לאיכות הסביבה. כמו כן, עליה להכיר את כל החומרים החדשים ואת שיטות העבודה המודרניות כדי להפוך את הבית שלכם לבית ירוק.

תגיות:

אודות admin