ארץ ירוקה והלכה תורנית

האם זה תקין ומותר להדביר את הגינה בשנת שמיטה?

כאשר אנו נכנסים לשנת שמיטה, חוקי התורה מחייבים אותנו שלא לעבד את הקרע שלנו. אסור לנו בעצם לעודד שום פעולה אשר תגרום לצמיחה ולהבאת פירות. זה כמובן יכול הלוו תאתגר לכל מי שרוצה לטפח חצר או גינה. חשוב עם זאת לדעת, שאין בהכרח סתירה בטיפול השוטף בגינה שלכם, לבין שנת השמיטה. הדבר במיוחד נכון, כאשר אנו מגיעים לנושא של הדברה, ולנושא של הדברה ירוקה בפרט. השאלה היא האם במסגרת האיסור על כך שהגינה שלנו תצמח – זה אומר שאסור לנו לבצע הדברה ירוקה נגד מזיקים? בואו ונבחן את האיסור וההיתרים השונים לעומק.

להבין בדיוק מה מותר ואסור

  • לא לצמוח, אך שלא ייפגע – אחד הדברים שחשוב להבין בנושא של תחזוקת הגינה שלכם במהלך שנת השמיטה, הוא שהאיסור הוא על כך שהגינה שלכם תצמח ותוציא פירות. עם זאת, הדבר לא אומר שחל איסור על מניעת נזקים לגינה! למעשה, קבעו הרבנים השונים (בהם המהר"יל בעיקר שעסק הרבה בדיני שמיטה), כי מותר לבצע תחזוקה לגינה ולחצר, כדי למנוע מצמחים למות. כלומר – אסור לבצע שום פעולה אשר תעודד אותם לצמוח ,אבל אם יש סכנה של נבילה ופגיעה – מותר לבצע צעדים מונעים.
  • אז מה זה אומר על ההדברה? – אם כן, לא אמורה להיות שום בעיה עם הדברה! התפקיד של ההדברה הוא כידוע, לדאוג לכך שהצמחים שלנו לא יינזקו, כתוצאה מחדירה של כל מיני חרקים ומזיקים שדומים להם. פעולת ההדברה מעולם לא באה לעודד את הצמיחה והגדילה של הפרחים והצמחים – ובוודאי שהדברה לא אמורה להניב פירות (זאת בניגוד לפעולות אחרות כמו למשל דישון האדמה, השקיה, וכיו"ב). על כן, הרשו הפוסקים לבצע פעולות שונות של הדברה בשטח, וזאת כמובן – במידה והדבר נועד כדי לסלק את המזיקים ושלמור על המצב הקבוע והתקין של גינתכם.
  • האם יש העדפה לשיטה כזו או אחרת? – זה תלוי מאד מה אתם מרססים. אם אתם רוצים לבצע הדברה בדשא שלכם למשל שהתמלא במזיקים, אין שום העדפה לחומר כזה או אחר. חשוב גם לדעת כי על הדשא לא חלה קדושת השביעית – ולכן כל חומר הוא מותר להדברה. הדבר שונה כאשר מדובר על צמחים שידוע לכם כי הם משמשים (גם אם באופן תיאורטי) כמאכל לבהמות. מדוע? משום שקבעו הפוסקים כי צמחים שמשמשים כמאכל לבהמות – הם מאכלים שקדושת השביעית חלה עליהם, ולכן בשנת שמיטה ההעדפה הברורה של הפוסקים, היא לא להשתמש בחומרי הדברה רעילים. הפתרון במקרה כזה, הוא להשתמש בחומרי הדברה ירוקה. הדברה ירוקה משמעותה למשל שימוש בבעלי חיים אחרים שיעלימו את המזיקים, שימוש בפיתיונות, וכיו"ב.

יש לכם תמיד פתרון לכל מצב!

אם כן, מותר לחלוטין לבצע הדברה בגינה שלכם גם בשנת השמיטה – ורק צריך לבצע לעתים התאמות שונות כדי להמשיך ולשמור על קדשות השביעית.

אודות admin