בנייה ירוקה – בית ללא עובש

בנייה ירוקה היא שם כולל לבנייה המתחשבת בסביבה, בניצול האנרגיה, בחסכון בחומרי בנייה מזהמים וכדומה. בנייה ירוקה איננה טרנד חדש, והיא מחויבת המציאות בעולם שבו אנו חיים. מדינת ישראל עדיין נמצאת בשלבים הראשונים של החדרת שיטות בנייה ירוקות, אבל יש להבין כי החשיבה הירוקה היא חשיבה מערכתית ולא נקודתית. בנייה ירוקה אמורה לתת פתרונות סביבתיים ואנרגטיים כוללים, ולא שימוש ספציפי בחומר בניין זה או אחר. כדי שבניין יחשב ירוק יש צורך להתייחס אליו כך כבר משלב התכנון, ולראות את הדברים בצורה מקיפה וכוללת.

המפתח לבנייה ירוקה מתבסס על כמה נקודות עקרוניות:

  • התחשבות בסביבה ובנוף בתכנון המבנה
  • שימוש בחומרי בנייה ירוקים
  • שימוש במערכות לניצול אנרגיית השמש לצרכי הבניין
  • איטום הבניין בצורה שתמנע מחום או קור לחדור פנימה
  • איטום הבניין לרטיבות ולמניעת עובש
  • שימוש מירבי בניצול השמש לתאורה ביום
  • שימוש בצמחייה בצורה מושכלת
  • וכדומה

הבנייה הירוקה מצריכה תוכנית כוללת של המבנה והשטח, כדי לעמוד בדרישות של צורת בנייה זו. אחת המשימות של בנייה ירוקה היא איטום הגג והקירות, כדי למנוע מרטיבות להיכנס למבנה ולהיווצרות עובש מסוכן.

מהו עובש ולמה מהוא מסוכן

 

עובש הוא למעשה פטרייה שמתרבה על מצע לח, וכשמדובר בקיר הבית או בתקרתו העובש יכול להיות מאד מסוכן לבריאות, בגלל הצטברות חיידקים מזיקים העלולים לגרום למחלות שונות. עובש נוצר כתוצאה מנזילה בצינור המים של הבית או כתוצאה של רטיבות המחלחלת מבעד לקירות או מבעד לתיקרה. אם אתם גרים בדירה בקומת ביניים, ואתם מזהים עובש בתקרה זה סימן שצינור התפוצץ בדירת השכנים מלמעלה. ואם המפגע מצוי בקיר זה סימן שצינור התפוצץ אצלכם בבית, ואם העובש מופיע בתקרת הבית זה סימן שיש דליפת מים מהגג לתוך המבנה. גם עובש בתוך ארונות מעיד על פיצוץ צינור מים בקיר שמאחוריו.

מה עושים כשמופיע עובש בבית

עובש אינו מופיע סתם כך. הוא זקוק למקור רטיבות כדי לגדול עליו, ושימוש בחומרי ניקוי לעולם לא יעזרו, כי העובש יחזור תוך זמן קצר, וימשיך לסכן אתכם ואת משפחתכם. מה שיש לעשות הוא להזמין מומחה לטיפול בבעיות עובש בבית. מומחה לעניין משתמש בציוד טכנולוגי חדיש, כדי לאתר את מקור הנזילה שבעקבותיה מופיע העובש. שימוש במצלמה תרמית ממפה את האיזורים הקרים והחמים שבתקרה או בקיר, ובאמצעותה ניתן לאתר את מקור הנזילה המדוייק ללא צורך בהריסת קירות כלל.

לאחר שמקור הנזילה מאותר פותחים את המקום באופן נקודתי, על מנת לתקן את הצינור או להחליפו בחדש על פי הצורך.

כאשר בונים בשיטות ירוקות הסיכוי שיתגלה אצלכם עובש בבית שואף לאפס בגלל השימוש בחומרים מבודדים מעולים, שמונעים נזילת מים מהגג ומהקירות, מהשימוש בצינורות איכותיים, שמחזיקים מעמד הרבה יותר מהצינורות הרגילים וכדומה.

אודות admin