הקשר שבין דק ואיכות הסביבה

על פניו נדמה כי דק הוא מוצר מותרות אשר פוגע בצורה משמעותית באיכות הסביבה, וזאת בשל התלות בכריתת עצים. יחד עם זאת, אם נכנסים אל עובי הקורה מגלים כי לא כל ייצור של דק כרוך בזיהום כדור הארץ או הרס של יערות הגשם. לדק יש יתרונות רבים כמו עמידות, יוקרה ואסתטיקה. הביקוש הגבוה לדקים, והמודעות בקרב חברות המייצרות מוצרים מן הסוג הזה שיפרו את הקשר בין דק ואיכות הסביבה, הגבירו את הפיקוח על הכריתה, ויצרו פתרונות חדשים ויצירתיים.

את המגמה של שמירה על איכות הסביבה ניתן למצוא בכל רחבי העולם. אם בעבר היה הנושא קרוב ללבן של מספר קבוצות חברתיות מצומצמות בלבד, הרי שכעת ממשלות, מדינות ואיחודים בינלאומיים נרתמים במטרה ליצור לכולנו סביבת חיים נוחה ובריאה יותר. איכות הסביבה היא לא פריבילגיה השמורה לבעלי הממון בלבד, אלא אידיאולוגיה שעוזרת להטוות את הדרך עבור לקוחות בשוק הפרטי, המוסדי והציבורי. הקשר בין דק ואיכות הסביבה הוא דוגמא מצוינת לתהליך המורכב והארוך המתרחש כעת בעולם, ולכן כדאי לבחון אותו מקרוב.

כך תבחרו דק מבלי לפגוע בכדור הארץ

דק ואיכות הסביבהקיימות מספר דרכים ליהנות מהיתרונות של הדק והטבע מבלי לוותר על צרכי איכות הסביבה:

1. סוג הכריתה – ניתן לייצר דק מעץ שנכרת שלא ביערות או מעץ שנכרת לצורך דילול טבעי של היער. שימוש מן הסוג הזה הוא למעשה מיחזור מושלם של המשאבים העומדים לרשותנו, ויצירת מצב בו כל הצדדים מרוויחים.

2. סוג העץ – לא כל העצים המשמשים לבניית דקים נכרתים כאשר הם בוגרים. עץ במבוק למשל גדל מהר, ונשתל במיוחד לצורך ייצור דקים ומוצרים ביתיים נוספים. הכריתה של עץ הבמבוק נחשבת לפיכך אקולוגית מכריתת עץ בוגר, הנמצא ביער עבות או בכל איזור מוגן אחר ברחבי העולם. לקוח המעוניין להקפיד על איכות הסביבה יכול לבדוק מראש אילו מבין סוגי העצים רלוונטיים לאיכות הסביבה, ולבקש להתייעץ עם אנשי מקצוע.

3. סוג החברה – פעולות יבוא, ייצור, הקמה ובנייה של דקים מתבצעות על ידי חברות מקצועיות. על מנת לשמור על איכות הסביבה חשוב לבדוק שהחברה עצמה דוגלת בערכי הסביבה, ממחזרת נייר, עובדת מול ספקים המקפידים על תקנות והנחיות, וחורטת על דגלה את הנושא של כדור הארץ. חברות הפועלות בצורה כזו יתגאו בכך, ולא יסתירו את שיטות העבודה שלהן.

ריצוף דק ואיכות הסביבה הם שני נושאים אשר עשויים להפתיע את מי שאינו עוסק בתחום

 כמו בענפים אחרים, גם בעיצוב, בנייה וריהוט נהנים הלקוחות מדרכים חדשות לשמור על איכות הסביבה. אין צורך לוותר על דק במרפסת, בבית או בגינה: פנו אל חברה המכירה בחשיבות של איזון אקולוגי בין תחומי כדור הארץ, ובואו לקחת חלק במאבק מוסרי חוצה יבשות ומדינות. כך תרגישו יותר טוב עם הידיעה שגם שיפרתם את איכות מקום מגוריכם – אך לא על חשבון משאבי הטבע שלנו שהולכים ונעלמים.

המאמר נכתב באדיבות: א.א.ג. שטיחן

אודות admin