חיסכון אנרגטי בעזרת מחליפי חום

לפני שנדבר על מחליפי חום, נגדיר מהי התייעלות אנרגטית. ההגדרה של התייעלות אנרגטית היא ביצוע פעולות זהות, תוך צריכה פחותה של אנרגיה. אם ניקח כדוגמה מפעל מסוים שמפיק תפוקה מסוימת, התייעלות אנרגטית לגביו משמעותה השקעת פחות אנרגיה בו בזמן שרמת התפוקה נשמרת (או אפילו משתפרת).

יעילות אנרגטית לא אמורה לפגוע כלל – לא באיכות המוצר ולא ברמת התפוקה. למעשה, בניגוד לדעה הרווחת, התייעלות אנרגטית בד"כ רק תורמת לתהליכי הייצור ותורמת להגדלת איכות המוצר ורמת התפוקה. החברה המערבית עסוקה לא מעט במאמץ להתייעלות וחסכון אנרגטי, במטרה לחסוך כסף, לצמצם שימוש במשאבים – ועקרון לא פחות חשוב היא הדאגה לעתיד כדור הארץ.

בכל הנוגע לחסכון ויעילות בצריכת אנרגיה, יש לשאוף ליעילות מקסימלית. זהו העיקרון המנחה חברות פרטיות וממשלות כאחד. הטכנולוגיות השונות המשמשות בתהליכי הייצור הן בין הגורמים העיקריים המשפיעים על היעילות האנרגטית. ניקח לדוגמא, מקרר יעיל, בעל דירוג אנרגטי A – ביכולתו להפיק תפוקת קירור זהה למקרר בעל דירוג אנרגטי F , אלא שההבדל הוא שמקרר בדירוג A יעשה את הפעולה הנ"ל תוך שימוש בכמות קטנה יותר של חשמל.

כפי שאתם מבינים, יעילות אנרגטית ושיפורה נוגעים לכל אדם בחברה המערבית לפחות. גם אנחנו כצרכנים פרטיים כמובן יכולים ליהנות ולהפיק תועלת מהתייעלות אנרגטית בין אם זה מתבטא בחסכון בחשבון החשמל ובין אם זה מתיישב עם אג'נדה לשמירה על כדור הארץ.

שימוש במחליפי חום לחיסכון והתייעלות

אחת הדרכים להשגת יעילות אנרגטית גבוהה הינה שימוש במחליפי חום. מחליף חום הינו גוף שבתוכו שני זורמים שונים מחליפים ביניהם חום ללא מגע ישיר ביניהם. למעשה, מחליפי חום משמשים לקירור או חימום של חומרים כגון – מים, גז ונוזלים שונים.

השימושים בטכנולוגיה זו להגברת היעילות האנרגטית של מכשירים ומערכות הם רבים ומגוונים. בתחום מיזוג האוויר נעשה שימוש במחליפי חום לצורך חימום או קירור האוויר, בתעשיות שונות נעשה שימוש במחליפי חום למטרות לקירור נוזלים כגון דלקים, שמנים וגזים. בתעשיית המזון (לצורך קירור אולמות קירור והקפאה) ועוד

מחליף חום מאפשר הגברת יעילות וצמצום שימוש במשאבים. מטרות אלו מושגות על ידי מחזור והעברת אנרגיה בין שתי מערכות שונות. מחליפי חום הינם נפוצים מאוד בשימושים תעשייתיים. מעניין לחקור אם כך, מהם השימושים הביתיים במחליפי חום שיכולים לעזור לנו כצרכנים להתייעל אנרגטית ולהפחית עלויות.

מחליף חום פלטות לשימוש תעשייתי

מחליף חום פלטות לשימוש תעשייתי

מחליפי חום בדירות מגורים

השימוש העיקרי במחליפי חום בבתים פרטיים נמצא בדודי שמש הנפוץ בעיקר בבתים רבי קומות בהם קיים מרחק משמעותי בין דוד השמש הממוקם לרוב בדירה עצמה, ובין קולטי השמש הממוקמים על גג הבניין. דוד מהסוג הזה נקרא ״דוד מחליף חום״. במקרים כאלו לא ניתן להתקין דוד שמש רגיל. קולטי שמש על גג המבנה משרתים את כלל הדיירים. הם מחממים מים הנמצאים במערכת סגורה. מים אלו מובלים בצינורות אל כלל דודי השמש בבניין. מחליפי חום בתוך דודי השמש מאפשרים למים החמים מהגג לחמם את מי הצריכה שבתוך הדוד וזאת ללא מגע ישיר ביניהם, דבר התורם לעמידות ותקינות המערכת (אין הצטברות אבנית ומשקעים כתוצאה מתחלופה של מים).

צינור ספירלי בתוך הדוד הוא למעשה מחליף החום שדרכו זורמים מים בטמפרטורה גבוהה שמקורם בקולטי השמש על הגג. כך מחליף החום מתחמם, והוא בתורו מעביר אנרגיית חום אל המים שבדוד. בזכות תכונותיו המבודדות של צינור המים החום נשמר בהגיעו מהגג לדירת המגורים וכך בסופו של דבר מתאפשרת שמירה על חום המים כמו גם חסכון משמעותי בחשמל ובעלויות הנלוות אליו.

המאמר באדיבות קרשין שלו המובילה ביעילות מחליפי חום פלטות מאוטמות https://www.krashin-shalev.co.il/מחליפי-חום/

אודות admin