מיחזור וצמצום לכלוך לאחר שימוש במדפסות

אי אפשר לוותר על שימוש במדפסות עבור צרכי המגזר הפרטי והעסקי, אך רצוי ואף מומלץ להקפיד על שיטות למיחזור וצמצום של הלכלוך. במאמר הבא נסביר כיצד משיגים את מטרות המיחזור הללו מבלי לפגוע ביעילות ההדפסה

השימוש במדפסות הוא חלק בלתי נפרד מסגנון העבודה המודרני. מדפסות הן מכשיר בולט בסביבה ביתית והן משמשות תלמידים, סטודנטים ובעלי מקצוע בכל הגילאים. אפשר למצוא את המדפסות במשרדים, בארגונים ובחברות ציבוריות בכל רחבי העולם. השימוש הנרחב והמקיף במדפסות מזוהה עם פגיעה באיכות הסביבה, אך כיום יש שיטות באמצעותן ניתן לצמצם את הלכלוך של טונרים או ראש דיו ואף לתרום לשאיפות מיחזור גלובאליות.

רוב הלכלוך הנוצר לאחר שימוש במדפסות הוא תוצאה של הקצאת דפים וניירות. לאורך מספר שנים נהוג היה להתחשב במספר הדפים המשמשים להדפסות רק במונחים כלכליים של עלות מול תועלת, אולם כיום נדרשת התייחסות גם לפגיעה הסביבתית. במילים אחרות, הדפסה מודרנית נשענת על ניצול של דפים ממוחזרים. אפשר להדפיס על שני צידי הדף מבלי לפגוע במוניטין של העסק או החברה, להקטין את האותיות כדי להשיג מקום פנוי ולוותר על אלמנטים גרפיים בולטים. שיטות אלו מקובלות בקרב עסקים מודרניים והן מאומצות גם על ידי לקוחות פרטיים וביתיים.

כיצד חוסכים על שימוש בטונר למדפסת?

עוד גורם מרכזי המזוהה עם לכלוך של מדפסות כולל דיו וטונרים. טונר הוא אבקת חומר פלסטי הנמשך אל עצמים טעונים חשמלית. תוך כדי סיבוב התוף של מדפסות לייזר לדוגמא נצמדים חלקיקי האבקה אל הנקודות הטעונות וכך נוצר העתק אבקתי של דמות המקור. חברות העוסקות בתחום מייצרות כיום את החומר האבקתי על בסיס שיקולים סביבתיים, תוך שהן מנצלות את הליך הייצור לטובת מיחזור יעיל.

מבחינת דיו למדפסת, החיסכון תלוי בעיקר בגורמים הבאים:

א. רכיבים תואמים – אפשר לרכוש ראש תואם ולוותר על רכיבים מקוריים. ראש תואם חוסך את הצורך של ייצור מחדש. ככל שיותר אנשים ישתמשו בראשים תואמים, כך ניתן יהיה להגביר את תדירות המיחזור ולהבטיח שימוש ברכיבים ממוחזרים בלבד.

ב. מספר הדפסות – צמצום של מספר ההדפסות מביא גם הוא לחיסכון על דיו. מספר הדפסות נמוך מאפשר ניצול אופטימאלי של רכיבים קיימים. אורך החיים והעמידות של המדפסת תלויים במספר ההדפסות והשאיפה צריכה להיות צמצום שלהן.

ג. ניקיון ותחזוקה – הרבה בעיות מדפסת נמנעות כתוצאה מפעולות קבועות של ניקיון ותחזוקה. מבחינת איכות הסביבה, המשמעות של ניקיון ותחזוקה היא גדולה מאוד. ארגונים אקולוגיים ממליצים על שימוש ארוך טווח במכשירי חשמל וכך שואפים לצמצם את הצריכה התעשייתית. בנוסף, ניקיון ותחזוקה חוסכים בהוצאות אנרגיה וחשמל.

הנושא של מיחזור רכיבי מדפסת וצמצום לכלוך לאחר השימוש כולל היבטים רבים, אך חשוב להבין ששמירה על איכות הסביבה לא חייבת לבוא על חשבון היעילות במשרד או בבית.

אודות admin